Znasz ideę szafy kapsułowej? A może tworzenie stylizacji na podstawie minimalistycznych zestawów ubrań już się u Ciebie sprawdza? Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy jesteś na właściwej stronie internetowej, to zaskoczymy Cię: zarówno przy komponowaniu garderoby w tym kluczu, jak i oferty benefitowej można kierować się podobnymi zasadami. I tu, i tu, mniej może znaczyć więcej, jakość powinna zawsze być ważniejsza od ilości i szukamy elementów, które będą stanowić solidną bazę kolekcji.
Oszczędności na benefitach dla pracowników to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie. Jakie ulgi podatkowe i zwolnienia z ZUS mogą pomóc firmom w optymalizacji kosztów? Jak skutecznie zarządzać Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)? Te i inne kwestie zostały poruszone podczas ostatniego webinaru „HRonAir”. Gośćmi Jakuba Sito były Sabina Carbol-Majnusz, radca prawny w Deloitte, oraz Eliza Wójcik, starszy menedżer ds. podatków pracowniczych i usług migracyjnych w Deloitte.
Rynek benefitów pracowniczych rozwija się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Co w 2025 roku będzie trendy, a co traci na popularności? Czy personalizacja, wellbeing i nowe podejście do benefitów zdominują przyszłość? Odpowiedzi na te i inne pytania przynoszą webinar „HR on Air” oraz najnowszy raport „Benefit Trendbook 2025”.
Generacja Z to nowa siła napędowa na rynku pracy.
Główne wyzwania dla pracodawców związane z zetkami Zachęcić do dołączenia do firmy, zatrzymać talent na dłużej oraz zarządzać zróżnicowaniem. A to ostatnie będzie się tylko pogłębiać. " Z", ostatnia litera alfabetu, to tylko pierwszy etap zadania. Nagroda za dobrze wykonane zadanie to kształtowanie miejsca pracy korzystnego dla wszystkich: przewaga konkurencyjna firmy i włączająca kultura organizacji.
Prawie co trzeci pracownik chciałby pracować 4 zamiast 5 dni w tygodniu, wśród młodszych pokoleń liczba zwolenników rozwiązania tylko wzrasta. Aż 75% zatrudnionych chciałoby wykonywać swoje obowiązki zdalnie w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Jaki będzie wynik dodawania tych liczb? Pracownicy oczekują elastyczności!
Aż 93 proc. badanych Polaków przyznaje, że radość i zabawa są dla nich bardzo ważne w pracy. Jednocześnie w dobie zespołów rozproszonych, pracy zdalnej i skoncentrowania na dowożeniu KPI-ów brakuje czasu na pielęgnowanie relacji między osobami w organizacji. Wyposażeni w taką wiedzę szukaliśmy formuły na połączenie przyjemności z pracą, zadbanie o motywację i doświadczenia pracowników, a także o ich integrację. A wszystko to w duchu „przyjemności codzienności” zapisanych w DNA marki Pluxee. Reszta jest historią i nowym rozdziałem w strategii EE…
Teorię masz w małym paluszku. Wiesz, że benefit pracowniczy to coś więcej niż doraźne narzędzie motywacyjne. Że ma być elementem strategii wizerunkowej firmy, przyciągać talenty i ograniczać rotację. Że dzięki świadczeniom pracownicy mają się rozwijać, czuć wsparcie organizacji i mieć lepszy wellbeing, dzięki czemu firma będzie efektywniej realizować cele biznesowe. Wdrożenie benefitu też poszło Ci jak z płatka. Tyle na papierze. A w praktyce? Oferta jakoś nie wzbudza entuzjazmu. Co poszło nie tak? Być może wypadł Ci z głowy ważny element układanki – feedback pracowników.
Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2024 roku? Aktualnie jego wysokość jest ustalana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2023r., ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika to wprost z art. 5l ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U.2024.0.288) [1]. Kwotą bazową do wyliczania odpisów na fundusz socjalny jest zatem 6445,71 zł - w 2023 roku baza wyniosła 4434,58 zł.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) to narzędzie, które może przynieść wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ale jak właściwie założyć taki fundusz? Które firmy powinny to zrobić, jakie obowiązki się z tym wiążą i jakie dokumenty są niezbędne? Co można finansować ze środków ZFŚS, a czego nie wolno? Odpowiedzi na te i inne pytania przynosi webinar HR on Air, prowadzony przez Jakuba Sito, którego gośćmi były Izabella Woźnicka, adwokat i wspólnik kancelarii WP Law, oraz Aleksandra Paciorkiewicz, doradca podatkowy WP Law.
Wkrótce będą wakacje. Od wprowadzenia dyrektywy Work-Life Balance minął już ponad rok. Co łączy te dwa fakty z kalendarza? Po pierwsze, to doskonały pretekst, żeby porozmawiać o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, zwłaszcza w kontekście logistycznych komplikacji dla pracujących rodziców. Po drugie, to świetna okazja, żeby zastanowić się, jak stworzyć całościowy plan działań zorientowanych na wellbeing pracownika.
21 maja obchodzimy Dzień Różnorodności. Cały miesiąc poświęcony jest temu zagadnieniu, dlatego przygotowaliśmy aż 12 pomysłów na celebrację tego wyjątkowego wydarzenia. Można skorzystać z nich zarówno w maju, jak i przez cały rok.
Czy liderzy w Twojej organizacji czują się wypaleni? Niemal 60% liderów deklaruje, że ma wszystkiego dość, co sprawia, że są skłonni do szybkiej zmiany pracy. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Badanie rzuca światło na problem, który do tej pory nie był bardzo widoczny: dobrostan osób na stanowiskach kierowniczych. Ciężar odpowiedzialności za zespół, jak się okazuje, często odbywa się kosztem ich własnego zdrowia psychicznego. Jak więc organizacje mogą stawić czoła temu zjawisku? To tylko jedno z pytań, które pojawiło się podczas webinaru HR on Air, prowadzonego przez Jakuba Sito. Jego gośćmi byli: Katarzyna Turska, dyrektorka HR w Pluxee Polska, oraz Dorota Peretiatkowicz, prezeska IRCenter.
Pracodawcy mogą na wiele sposobów motywować, doceniać i nagradzać pracowników, czy też dbać o to, aby ich zadowolenie z realizacji obowiązków zawodowych ciągle utrzymywało się na wysokim poziomie. Pozytywny wpływ na wizerunek firmy oraz jej kulturę organizacyjną ma racjonalnie ukształtowana polityka benefitowa. Jednym z najpopularniejszych narzędzi, które wykorzystuje się w jej ramach, są bony dla pracowników. Już teraz sprawdź, z jakich źródeł mogą pochodzić środki finansowe przeznaczone na zakup takich atrakcyjnych dodatków do wynagrodzenia.
Powoli opadają emocje związane z wejściem w nowy rok i wpadamy w rutynę. To dobry moment na sprawdzenie pulsu HR – tego, co działa w zakresie trendów i strategii.
Pracownicy chcą być doceniani, a liderzy coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że ich zespoły tego potrzebują. Dlaczego w takim razie menedżerowie nadal borykają się z takimi problemami, jak brak motywacji czy małe zaangażowanie pracowników? Problemem może być brak narzędzi i sposobów – bo co to właściwie znaczy „dbać o zespół”?