Benefity w służbie balansu_blog

Benefity w służbie balansu. Jak połączyć politykę świadczeń i strategię work-life balance w organizacji?

5 Czerwiec 2024

Wkrótce będą wakacje. Od wprowadzenia dyrektywy Work-Life Balance minął już ponad rok. Co łączy te dwa fakty z kalendarza? Po pierwsze, to doskonały pretekst, żeby porozmawiać o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, zwłaszcza w kontekście logistycznych komplikacji dla pracujących rodziców. Po drugie, to świetna okazja, żeby zastanowić się, jak stworzyć całościowy plan działań zorientowanych na wellbeing pracownika.

A jest o czym rozmawiać i warto szukać rozwiązań. Nie ma pracownika (lub ze świecą go szukać), który choć raz nie zastanawiał się nad tym, jak pogodzić życie prywatne z karierą. Zwykle poświęcamy szeroko pojęty self-care na rzecz pracy. Podpowiadamy, co mogą zrobić organizacje, żeby promować zachowanie zdrowej proporcji między czasem na pracę a czasem na sprawy prywatne, i za pomocą jakich narzędzi. Rozwiązanie może być w zasięgu ręki. Zapraszamy do lektury!

🥉Polacy na podium

W liczbie przepracowanych tygodniowo godzin spośród krajów Unii pokonują nas tylko Grecy[1]. W badaniach Better Life Index OECD zajęliśmy trzecie miejsce w UE pod względem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – od końca! Zanurkujmy głębiej w wyniki wspomnianego badania [2]. Ogólne zadowolenie Polaków z życia jest o 0,6 punktów niższe od średniej (6,1 vs 6,7). Dlaczego wypadamy słabo w obszarze work-life balance? Między innymi ze względu na długie godziny pracy (średnio ponad 60% dnia) i stosunkowo niewiele czasu spędzonego na rozrywce i dbaniu o siebie (np. spaniu). A przecież długa praca nie zawsze znaczy efektywna – wypoczęty pracownik po prostu szybciej wykona swoje zadania. Ten problem należy pilnie rozwiązać. W przeciwnym razie wskaźniki wypalenia, braku satysfakcji oraz spadki produktywności będą się nasilać.

🧘🏻‍♀️ Integracja polityki benefitowej z działaniami zorientowanymi na wellbeing

Zadajmy pytania o inicjatywy podejmowane w firmie. Czy są to działania silosowe, bez wspólnego mianownika, czy wpisują się w szerszy plan dbania o dobrostan pracowników? Warto się zastanowić, jak połączyć osobne projekty w synergiczną strategię zapewniania równowagi. Dobrym przykładem może być polityka świadczeń pozapłacowych i ich rola w organizacji. Należy rozprawić się z przekonaniem, że to tylko dodatek do pensji, i zacząć od komunikacji. Możesz zaplanować wewnętrzną kampanię informacyjną, w której przedstawisz wartość dodaną dostępnych świadczeń i sposoby ich wykorzystania, oraz rolę, jaką odgrywają w firmie. Na przykład, buduj świadomość wokół dofinansowania posiłków jako sposobu na zdrową dietę i oszczędność czasu wolnego.

⏱️ Praca we własnym rytmie

Elastyczne godziny i modele pracy również mogą być benefitem. Praca zdalna na żądanie, adaptacyjny grafik, wcześniejszy „fajrant” czy dodatkowe wolne to również atrakcyjne, niematerialne świadczenia dla pracownika. Elastyczność w godzinach pracy pozwala na lepsze zarządzanie czasem i redukcję stresu związanego z codziennymi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi. Adaptacyjność oznacza też, że to nie praca dyktuje warunki, co ułatwia budowanie zdrowej kultury organizacyjnej. Warto zachęcać np. do dłuższych przerw na posiłek w ciągu dnia, na który środki zapewnia pracodawca poprzez karty na lunch.

🥗Smak na czas wolny… od gotowania!

Dzięki karcie na lunch, takiej jak Pluxee Lunch, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – odżywiać się zdrowo i zapomnieć o dylemacie „co na obiad”. Zwolniony w ten sposób czas można przeznaczyć na przyjemności, na spędzenie dobrego czasu z rodziną czy popołudniową drzemkę. Karta na lunch to doskonały przykład benefitu, który realnie wspiera równowagę między pracą a życiem prywatnym dzięki ułatwianiu codziennego funkcjonowanie pracowników. 

💡Wskazówka: Aby podwoić wellbeingowy potencjał benefitu, można go uzupełnić konsultacjami z dietetykiem.

👌🏻 Wellbeing, czyli jak żyć dobrze w pracy i dzięki pracy

Dobrostan w ujęciu holistycznym to troska o zdrowie psychiczne, dobrą formę oraz pozytywny nastrój. Zachęcanie do aktywności, a także do odpoczynku, zapewnianie konsultacji psychologicznych w firmie oraz wsparcie zbilansowanej diety pracowników to kluczowe elementy strategii wellbeingowej. Wkład pracodawcy, także finansowy, w zdrowie i dobre samopoczucie pracowników to inwestycja, która przynosi wymierne korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla organizacji. ROI? Redukcja absencji, większe zaangażowanie zatrudnionych, lepsza produktywność.

📌Podsumowanie 

Integracja polityki benefitowej z działaniami zorientowanymi na work--life balance przynosi obopólne korzyści. Pracodawcy zyskują lojalnych i zadowolonych pracowników, którzy są mniej skłonni do zmiany miejsca pracy. Pracownicy natomiast cieszą się lepszym zdrowiem, większym zadowoleniem z życia i mniejszym stresem. Warto więc przyjrzeć się obecnym politykom benefitowym i zastanowić się, jak można je dostosować, aby lepiej wspierały równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Niech benefity nie będą tylko dodatkiem do pensji czy sztuką dla sztuki. Warto, żeby faktycznie wspierały pracowników i świadczyły o kulturze organizacyjnej promującej równowagę między sferą prywatną i zawodową.

[1] Źródło:https://businessinsider.com.pl/praca/polak-pracus-ma-konkurenta-tyle-godzin-pracuje-sie-w-ue/4jfyzm9
[2]https://www.oecdbetterlifeindex.org/countries/poland/ 

 

Poznaj Pluxee Lunch

Przekonaj się, jak Pluxee Lunch może pomóc Twoim pracownikom