Blog dzień różnorodności

12 pomysłów na Dzień Różnorodności

21 Maj 2024

21 maja obchodzimy Dzień Różnorodności. Cały miesiąc poświęcony jest temu zagadnieniu, dlatego przygotowaliśmy aż 12 pomysłów na celebrację tego wyjątkowego wydarzenia. Można skorzystać z nich zarówno w maju, jak i przez cały rok.

To ważne, by wartości firmy pielęgnować regularnie, a nie tylko od święta. „Stosuj na co dzień, celebruj raz w roku” – takie motto towarzyszyło Pluxee podczas Dnia Przyjemności w Pracy, który odbył się 14 lutego. Ta data stała się jedynie pretekstem do praktykowania przyjemności i doceniania z wielką pompą. Ale pielęgnowanie relacji oraz dbanie o kulturę organizacji, opartej na wzajemnym szacunku i integracji, to praca u podstaw i na co dzień. Wielkie brawa, jeśli w Twojej firmie już teraz funkcjonuje strategia dotycząca zarządzania różnorodnością, a kwestie DEI są bliskie organizacji. Jeśli jednak szukasz pomysłu na dodatkową aktywność, która integruje pracowników, zapewni im pozytywne doświadczenia i jednocześnie przyczyni się do budowania większej świadomości w tym temacie, sprawdź nasze podpowiedzi. Możesz śmiało z nich skorzystać nie tylko przy okazji Dnia Różnorodności, ale też na przestrzeni całego roku.

1.Zorganizuj przegląd filmowy 

W ramach integracji zaproś pracowników na przegląd filmów dotyczących tolerancji, równości, różnorodności wiekowej, pokoleniowej, kulturowej etc.

2. Opracuj z pracownikami mapę różnorodności

Stwórzcie wspólnie mapę różnorodności. To narzędzie do przedstawiania zasobów organizacji wynikających z niejednolitości zespołów – ich talentów, osobowości, stylów komunikacji, pasji, doświadczeń – oraz promowania równości i inkluzywności. Taka mapa nie tylko wspiera różnorodność, ale także pomaga zarządzać ludźmi dzięki wykorzystywaniu ich najmocniejszych stron i uzupełnianiu kompetencji. Znajdźcie dla niej odpowiednie miejsce w firmowej przestrzeni, aby była widoczna i na co dzień przypominała, jaka siła tkwi w różnorodności.

3. Zachęcaj pracowników do dzielenia się swoimi przeżyciami 

To pomysł spotkania, podczas którego chętne osoby dzielą się osobistymi doświadczeniami związanymi z przeżywaniem swojej różnorodności. Ci, którzy żyli czy pracowali w różnych kulturach, mogą o nich opowiedzieć i udzielić cennych wskazówek pozostałym pracownikom.

4. Zorganizuj warsztaty z różnorodności

Zaplanuj formę rozwoju, która pozwoli pracownikom poszerzyć wiedzę w praktyce. Angażujące warsztaty albo webinar z cenionym gościem czy gościnią pozwolą spędzić czas w przyjemny, wartościowy sposób.

5. Stwórz bank wymiany talentów

Dzień Różnorodności warto potraktować jako pretekst do stworzenia czegoś w rodzaju banku talentów czy zainicjowania klubów, np. sportowych, literackich, artystycznych. Pracowników nie tylko połączy wspólne hobby, ale będą mogli uczyć się od siebie nawzajem i wymieniać talentami w różnych dziedzinach.

6. Zainicjuj konkurs pobudzający kreatywność zespołu

Zachęcaj pracowników do copywritingu. Wymyślone przez nich hasła i komunikaty promujące różnorodność można umieścić w różnych pomieszczeniach biurowych, podobnie jak zaprojektowane przez nich plakaty, grafiki, kolaże czy wykonane fotografie.

7. Nagrajcie wspólnie wciągające wideo 

Nagranie filmiku lub serii wideo na temat różnorodności będzie ciekawą pamiątką. Scenariusz? Możliwości jest mnóstwo, wystarczy uruchomić wyobraźnię i zaprosić zespół do współpracy.

8. Napiszcie słownik różnorodności

Chociaż o DEI mówi się dziś już bardzo dużo, nadal niektóre pojęcia mogą być nieznane lub wymagają wyjaśnienia. To dobra okazja do zebrania ich np. w poradniku, słowniku czy innej formie i udostępnienia pracownikom. Warto zaprosić ich do współtworzenia tej publikacji, poprzez opracowywanie własnych pojęć czy definicji.

9. Otwórz specjalną biblioteczkę 

Jeśli prowadzicie firmową bibliotekę, warto dołączyć do niej pozycje dotyczące tematyki DEI i szeroko rozumianej różnorodności.

10. Zorganizuj sesję Q&A dotyczącą DEI

Pracownicy z pewnością mają różne pytania dotyczące tego, jak polityka DEI funkcjonuje w ich firmie, z czym wiąże się różnorodność, jak wygląda kwestia zasad, praw i przepisów. Dobrze jest stworzyć przestrzeń, w której będą na bieżąco uzupełniać wiedzę.

11. Dbaj o wdrażanie nowych praktyk firmowych

Warto otworzyć się na głosy pracowników i zaprosić ich do wymiany uwag i sugestii, dotyczących np. języka i firmowej komunikacji, dopasowania przestrzeni biurowej do potrzeb pracowników, benefitów i innych udogodnień wspierających różnorodność.

12. Zainicjuj festiwal pasji

Zorganizuj event, podczas którego pracownicy czerpią przyjemność z aktywności dotyczących ich zainteresowań i pasji. To też okazja, żeby docenić współpracowników, zainspirować się, spróbować czegoś nowego, rozwijać kolejne umiejętności.

Powodzenia, życzymy owocnego czasu!