5 sposobów na pozyskanie klienta

5 sposobów na pozyskanie klienta

22 Maj 2024

Biznesy, zwłaszcza małe i średnie, miewają trudności z pozyskiwaniem klientów: dotarcie do konsumentów B2C jest trudne z uwagi na ogromną konkurencję w branży retail, gospodarcze impulsy do zaciskania pasa, a w przypadku placówek stacjonarnych sprawy dodatkowo skomplikował lockdown, który przemodelował zwyczaje zakupowe i spowodowało zwrot ku sklepom e-commerce. Ale trudno nie znaczy niemożliwe! Wypróbuj wskazówki (niezależnie od branży, wielkości firmy i tego, czy działacie w Internecie, czy prowadzicie punkt stacjonarny), które ułatwią walkę o uwagę konsumentów.

Istnieje kilka strategii, które warto wdrożyć, aby nie tylko przyciągać klientów, ale także sprawić, że będą wracać do danego punktu handlowego czy usługowego. W telegraficznym skrócie -- aby powiodła się misja „od konsumenta do Twojego klienta”, pamiętaj o tych poradach:

  • postaw na promocje,
  • daj się poznać w Internecie,
  • zostań Partnerem Pluxee Polska,
  • dopracuj swój sklep -- zadbaj o atrakcyjną ekspozycję towaru i łatwiejszy proces zakupowy,

Reklama dźwignią handlu

Ta stara prawda nie traci na aktualności. Nawet w niewielkiej miejscowości trzeba się promować. A im więcej mieszkańców, tym więcej sklepów, a za tym większa potrzeba wyróżnienia się na tle konkurencji. Jak to zrobić? Warto zainwestować w reklamę w social mediach, np. na Facebooku, Instagramie, w lokalnym portalu czy gazecie albo postawić na gazetki online lub (coraz mniej popularne) papierowe ulotki. Z kolei sklepy w większych miejscowościach mogą wykorzystać płatne reklamy w sieci -- w przypadku handlu e-commerce są one wręcz niezbędne.

Pokaż się online -- „nie ma cię w Internecie, więc nie istniejesz”

W dzisiejszym świecie must-have’m uzupełniającym działania reklamowe jest widoczność w sieci. Większość ludzi czerpie wiedzę z Internetu, więc żeby zaistnieć w świadomości odbiorców i zachęcić ich do zakupu Twoich produktów lub usług, musisz pokazywać swoją ofertę w Internecie i dbać o cyfrowy wizerunek swojej firmy. Konto w mediach społecznościowych to absolutne minimum - załóż profil swojej działalności na platformie, z której korzysta Twoja grupa docelowa. Dobrą praktyką jest również stworzenie strony internetowej. Nie dość, że zwiększysz wiarygodność swojej firmy, to możesz taką witrynę rozbudowywać i tworzyć na niej angażujące konsumentów treści, które pomogą przyciągać i utrzymywać klientów. Może to być np. dodanie bloga, który dobrze zoptymalizowany, ułatwi znalezienie Cię w wyszukiwarce, albo umożliwienie dodawania opinii.

Zachęcaj ofertami

Pisaliśmy o tym na blogu i na naszych kanałach, ale warto powtórzyć, że nic tak nie działa na konsumenta jak promocja. Jeśli szukacie inspiracji do stworzenia akcji promocyjnej, która „wypali”, możecie zajrzeć do naszego raportu „Skuteczna akcja wsparcia sprzedaży” (do pobrania tutaj). Zniżki i rabaty, oferty typu 2 + 1 i inne, loterie lub konkursy z nagrodami potrafią nie tylko przełamać bariery zakupowe, ale także spowodować zakup pod wpływem impulsu (jeśli promocja jest tak dobra, że żal nie skorzystać). Korzystanie z promocji wywołuje pozytywne skojarzenia oraz zapamiętywanie (w dobrym świetle) danej marki czy punktu usługowego, co sprzyja budowaniu przywiązania klienta i daje szansę na powtórne zakupy.

A skoro o lojalności mowa, nie możemy nie wspomnieć o programach lojalnościowych. Nie muszą być one bardzo skomplikowane i wymagać dużych nakładów. Posłużmy się przykładem: niewielka lodziarnia oferuje 10 porcję lodów gratis. W tym celu potrzebuje tekturowych karteczek z elementami brandingu firmy oraz pieczątek, stawianych na wspomnianej karteczce po każdym zakupie. Prosto i budżetowo - niewielkim nakładem pracy można naprawdę wiele zdziałać. A jeśli chcesz stworzyć program lojalnościowy z prawdziwego zdarzenia, polecamy Ci ten wpis .

Zacznij akceptować produkty Pluxee

W poszukiwaniu sposobów na dotarcie do konsumentów warto otworzyć się na współpracę. Dołączenie do sieci akceptantów kart i kuponów Pluxee daje Twojemu biznesowi szanse na większe obroty i zysk. Jak? W takich produktach jak Pluxee Prezent, Pluxee Lunch i Posiłek czy Nagroda drzemie ogromny potencjał nowej bazy klientów dla różnych biznesów z sektora retail i HoReCa. Rynek benefitów żywieniowych rośnie w siłę. To dostęp do ponad 2 milionów użytkowników z dużą siłą nabywczą. A jeśli akceptujesz Pluxee Lunch, możesz liczyć na zysk i powracających klientów niezależnie od sezonu. Warto wspomnieć, że użytkownicy kart i kuponów Pluxee zwykle mentalnie księgują takie ekstra środki na przyjemności nieprzewidziane w standardowych budżecie. Dzięki temu wartość ich koszyka jest większa, a zakupy częstsze.

👉 Podsumowując, Pozyskanie klientów pozostaje jednym z podstawowych wyzwań dla większości firm. A choć nie jest to najłatwiejsze zadanie, to istnieje wiele strategii zorientowanych na ten cel, które obejmują reklamę, obecność online, promocje, współpracę z partnerami oraz dbałość o jakość doświadczenia zakupowego. Dzięki odpowiednio dobranym działaniom można skutecznie przyciągnąć klientów i zachęcić ich do powrotu.

Banner blog zostań akceptantem

Dołącz do grona akceptantów produktów Pluxee i poszerzaj swoją bazę klientów