II._3 fakty na temat środków z benefitów żywieniowych, które Cię zaskoczą! (1).png

3 fakty na temat środków z benefitów żywieniowych, które Cię zaskoczą!

1 Marzec 2024

Ekonomiści z Federacji Przedsiębiorców Polskich przewidują, że dzięki wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących dofinansowania posiłków dla pracowników rynek tego rodzaju świadczeń będzie dynamicznie rosnąć. To bardzo duża szansa na wzrost obrotów i zysków dla właścicieli sklepów spożywczych, restauracji czy cateringów dietetycznych, w których obdarowani pracownicy mogą realizować swoje świadczenie.
A teraz niech przemówią liczby - ujawniamy obiecane fakty:

1 . Obecna wartość rynku benefitów żywieniowych w Polsce to 1,7 mld zł!

5% -- tylu pracowników otrzymuje dziś benefity żywieniowe od swoich pracodawców. W naszym kraju rynek benefitów żywieniowych dopiero raczkuje, dlatego ma tak duży potencjał wzrostu.

2 . Prognozowana wartość tego rynku za 3 lata to według ekonomistów 8,2 mld zł!

18% -- taki odsetek pracowników otrzyma benefity żywieniowe według szacunków na najbliższe 3 lata. Będziemy gonić Europę, w której benefity żywieniowe są zwolnione w szerszym zakresie ze składek oraz PIT. W Belgii, Słowacji, Rumunii już co trzeci pracownik płaci za swój posiłek kartą lub bonem żywieniowym od pracodawcy.

3 . Obroty w gastronomii wzrosną o ponad 4 mld zł, a w branży spożywczej – o ponad 5,5 mld zł, dzięki wprowadzonym zmianom prawnym.

Według prognoz polski rynek HoReCa w latach 2022-27 będzie rósł w średnim tempie ponad 8% rocznie.[1]

 Z kolei szacuje się, że rynek spożywczy w naszym kraju urósł do 440 mld zł w 2023 roku (wzrost o 9,3% względem 2022 roku), a w 2024 zyska do 464 mld zł (wzrost o 5,3%), a w roku 2025 będzie warty 483 mld zł (wzrost o 4,1%).[2]

Na wzroście rynku benefitów pracowniczych skorzystają wszyscy: pracodawcy zadbają  o motywację zatrudnionych, pracownicy odciążą swój domowy budżet, a sklepy i restauracje, które akceptują karty przedpłacone z tymi środkami, zyskają nowych klientów i regularne wpływy..

Nie przegap takiej szansy! 

[1]https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/rynek-horeca-odbudowuje-sie-po-kryzysie-covidowym-w-jakimtempie- bedzie-rosl-w-najblizszych-latach

[2] PMR dla Grupy Eurocash: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/rynek-spozywczy-w-polsce-urosnie-do- -440-mld-zl-w-2023-roku-a-co-potem-nowe-prognozylink do ankiety Partner Pluxee