pomysły na integracje pracowników

Pomysły na integrację pracowników, czyli jak zbudować zgrany zespół?

22 Listopad 2023

Team building to niezwykle ważny aspekt zarządzania zasobami ludzkimi we współczesnych organizacjach. W końcu samo zatrudnienie określonej liczby pracowników nie gwarantuje automatycznego powstania zgranej drużyny, której członkowie rozumieją się bez słów i mogą zawsze na sobie polegać. Integracja pracowników wymaga inwestycji ze strony zarządzających. Wielopoziomowe doskonalenie umiejętności pracy w grupie może odbywać się poprzez różnego rodzaju aktywności, ćwiczenia i wyzwania, które zachęcają uczestników do interakcji oraz angażowania się we wspólne działania, realizowane także poza środowiskiem pracy.
Twoim celem jest integracja zespołu, jednak nie wiesz, jak go osiągnąć? Zdajesz sobie sprawę z tego, że podstawowym składnikiem przepisu na sukces jest aktywne działanie? Masz świadomość, że niezależnie od branży, czy wielkości firmy, dążenie do wytworzenia atmosfery zaufania, współpracy i wzajemnego wsparcia to klucz do sukcesu każdego przedsiębiorstwa? Oczekiwany efekt można uzyskać, korzystając zarówno tych tradycyjnych, jak i nieco bardziej innowacyjnych metod. Jak w praktyce może wyglądać angażująca integracja pracowników, której specyfika będzie odpowiadała na ich unikalne potrzeby oraz okaże się zgodna z obowiązującą kulturą organizacyjną? Poznaj nasze propozycje, dzięki którym osiągniesz ze swoim zespołem ponadprzeciętne wyniki!

Na czym polega integracja w pracy? Jak ją zorganizować?

Integracja zespołu to pakiet różnorodnych działań ukierunkowanych na kreowanie oraz utrzymywanie pozytywnych relacji pomiędzy współpracownikami. Stanowi silny element systemu motywacyjnego oraz część onboardingu, czyli procesu wdrażania nowego członka kadry pracowniczej. Konkretna forma integracji powinna zostać zawsze dopasowana indywidualnie do organizacji oraz zatrudnionych w niej osób.

Integracja zespołu – dlaczego jest tak ważna?

Jest wiele zalet wydarzeń integracyjnych dla firm oraz zatrudnionych w niej pracowników. Najważniejsze korzyści, jakie niesie za sobą integracja zespołów, to:

 • wzrost efektywności pracy w grupie,
 • osiąganie lepszych rezultatów,
 • poprawa kontaktów między współpracownikami – szansa nawiązania nowych znajomości i przyjaźni,
 • skuteczniejsza komunikacja wewnętrzna,
 • mniej konfliktów, plotek i niedomówień,
 • poprawa motywacji oraz zaangażowania,
 • szybsze rozwiązywanie problemów i radzenie sobie z trudnościami,
 • wykreowanie przestrzeni do swobodnego dzielenia się emocjami, doświadczeniami, wiedzą i spostrzeżeniami,
 • zwiększona satysfakcja z pracy,
 • większa kreatywność oraz otwartość na innowacje,
 • tworzenie klimatu zachęcającego do wzajemnej pomocy,
 • wzmocnienie lojalności pracowników oraz ograniczenie u nich myśli o zmianie pracy,
 • sprzyjająca rozwojowi, dobra atmosfera w miejscu pracy.

Integracja jako sposób na budowanie zgranego teamu

Zintegrować pracowników można na wiele sposobów. Kluczowe znaczenie dla skutecznej integracji zespołu ma między innymi: budżet, preferencje i oczekiwania pracowników oraz ewentualna obecność szefa, zależąca od tego, czy organizowane przedsięwzięcie ma poprawiać relacje nie tylko pomiędzy współpracownikami, ale i na linii pracownicy-pracodawca. Dogodną formę team buildingu należy dopasować, zwracając uwagę również na cel, jaki pragnie się osiągnąć.\

Integracja zespołu w formie wyjazdu – gdzie zabrać pracowników?

Świetny pomysł na integrację zespołu, który cieszy się dużą popularnością wśród pracowników, to firmowy wyjazd zorganizowany przez pracodawcę. Taka jednodniowa lub kilkudniowa wycieczka stanowi idealne połączenie integracji, turystyki oraz relaksu. W zależności od upodobań, za cel takiego wypadu można obrać: ośrodek wypoczynkowy w górach, czy też nad morzem lub jeziorem, gospodarstwo agroturystyczne, pełną zabytków miejscowość z bogatą kulturą i historią, czy też inne tereny rekreacyjne sprzyjające wypoczynkowi na łonie natury. Wyjazd powinien być tak zaplanowany, aby wszyscy uczestnicy czuli się komfortowo i mieli możliwość aktywnego uczestnictwa w zorganizowanych atrakcjach. Idealnym sposobem na zwieńczenie tego typu wycieczki jest impreza integracyjna dla pracowników.

Integracja pracowników w formie wspólnych aktywności fizycznych

Chcesz zintegrować swoich pracowników, prowadzących  aktywny tryb życia? W takiej sytuacji w ramach integracji zespołu sprawdzi się: paintball, wyjście do escape roomu lub parku linowego, rozgrywki drużynowe (mecz siatkówki, piłki nożnej lub koszykówki), kajaki, półmaraton lub bieg charytatywny, wycieczka piesza lub rowerowa, wspinaczka na przystosowanych do tego ściankach, spływ kajakowy, zajęcia fitness, czy kręgle.

Pomysły na integrację dla mieszanego teamu

W międzynarodowych korporacjach pracują ludzie z różnych części świata, co sprawia, że wydarzenia integracyjne dla pracowników powinny zniwelować ewentualne bariery kulturowe, a przy tym pielęgnować wartości wspólne oraz indywidualne, ukazując potencjał tkwiący w różnorodności. Budowanie relacji w takim zespole oraz kształtowanie wzajemnego szacunku, porozumienia, empatii i zrozumienia, można praktykować na wiele sposobów, jak np: warsztaty kompetencji międzykulturowych, wspólne gotowanie tradycyjnych dań  dla określonych regionów, mini kursy językowych, wolontariat pracowniczy(np. wyprowadzaniu psów z pobliskiego schroniska), imprezy tematyczne, w trakcie których przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawiają najciekawsze historie dotyczące miejsc, z których się wywodzą. Integracja zespołów mieszanych ma mieć na celu skupianie się na kwestiach łączących pracowników, a nie na tym, co ich dzieli.

Pomysły na integrację dla nowych pracowników

Integracja zespołu to również zadbanie o to, aby nowozatrudnieni pracownicy szybko zaaklimatyzowali się w miejscu pracy, poznali obowiązującą kulturę organizacyjną oraz znaleźli wspólny język z pozostałymi członkami kadry pracowniczej. Punkt wyjścia niech stanowi przedstawienie nowej osoby – na przykład podczas spotkania powitalnego, które powinno mieć niezobowiązujący charakter. W nieformalnej atmosferze, chociażby podczas wspólnego zjedzenia pizzy w biurze, współpracownicy będą mieli stworzone sprzyjające warunki do tego, aby więcej się o sobie dowiedzieć i nawiązać nić porozumienia.

Integracja pracowników – pomysły na wspólne wyjście po pracy

Ważnym elementem team buildingu są spotkania integracyjne. Takie wyjścia w wolnym od pracy czasie (wieczorami lub w weekendy) umożliwiają jeszcze lepsze poznanie się pracowników i pozytywnie wpływają na późniejszą atmosferę w zespole. Najczęściej miejscem spotkań jest ulubiony bar lub ciesząca się dobrą opinią restauracja (warto pamiętać, że w punktach gastronomicznych organizowane są różne eventy kulinarne, na przykład kolacje degustacyjne, targi śniadaniowe, czy zloty food trucków). Uwagę miłośników pysznego jedzenia na pewno przyciągnie możliwość zrobienia pikniku, grilla lub ogniska i ucztowania na świeżym powietrzu. Niekiedy w ramach integracji zespołu współpracownicy wybierają grę w planszówki, decydują się na obejrzenie w kinie długo wyczekiwanego filmu, udają się do teatru, czy na koncert. Oczywiście, jest to ciekawa opcja, ale tylko wtedy, gdy taka forma rozrywki leży w kręgu ich zainteresowań.

Jak zintegrować zespół pracujący zdalnie?

Trzeba mieć świadomość, że programy integracyjne powinny obejmować nie tylko zespoły pracujące stacjonarnie. Kształtowanie pozytywnych relacji oraz wzmacnianie poczucia przynależności jest istotne również, a może i szczególnie, w przypadku osób pracujących zdalnie lub hybrydowo. Tu pomysły i propozycje integracji zespołu muszą uwzględniać to, że w większości przypadków pracowników dzieli spora odległość i spotkania „na żywo” nie wchodzą w grę albo odbywają się bardzo rzadko. W takich okolicznościach jak najczęściej należy korzystać z internetowych programów oraz komunikatorów. Zdalna integracja pracowników może przyjmować następującą postać:

 • warsztaty i szkolenia (e-learning) pozwalające na rozwój zawodowy i osobisty,
 • regularne rozmowy online poruszające kwestie niezwiązane bezpośrednio z pracą,
 • czat grupowy do dyskusji na luźniejsze tematy,
 • wirtualne przerwy kawowe lub obiadowe,
 • wprowadzające element rywalizacji interaktywne gry, konkursy, turnieje wiedzy oraz quizy,
 • wieczory filmowe lub karaoke w formie wideokonferencji.

Czy integracja w pracy może być fajna? Podsumowanie

Integracja pracowników w firmie jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jej sukces. Zgrany zespół potrafi osiągać niemożliwe, a współpraca pomiędzy pracownikami może być o wiele sprawniejsza, jeśli w miejscu pracy istnieje dobry klimat. Często jednak integracja zespołu pozostawia wiele do życzenia – czasem brakuje pomysłów na jej realizację, a niekiedy kadra zarządzająca nie jest nawet do końca świadoma, jakie korzyści płyną w konsekwentnego budowania silnego teamu. Warto więc zadbać o to, aby przedstawiciele kadry pracowniczej działali wspólnie jak doskonale naoliwiona maszyna. A pomóc w tym może zastosowanie w praktyce przedstawionych powyżej wskazówek, pokazujących najciekawsze sposoby na wspólne spędzanie czasu przez współpracowników. Zainspiruj się tymi propozycjami i zorganizuj integrację w miejscu pracy, która przyniesie pożądane rezultaty oraz na długo pozostanie w pamięci poszczególnych członków zespołu!