Karty i Kupony Podarunkowe z ZFŚS jako benefit dla pracownika i pracodawcy – czy warto?

Karty i Kupony Podarunkowe z ZFŚS jako benefit dla pracownika i pracodawcy – czy warto?

10 Wrzesień 2021

Karty i Kupony Podarunkowe są nowoczesnym rozwiązaniem, które coraz częściej wykorzystywane jest jako sprawdzony benefit dla pracownika. Będąc pracodawcą, chcemy zapewnić jak najlepsze warunki pracy, tym samym zatrzymując w naszej firmie wykwalifikowanych fachowców i zachowując dobre relacje. Gdy chcemy podziękować za trud włożony w ciężką pracę, zmotywować pracowników, wpłynąć na ich zaangażowanie czy wręczyć podarunek z okazji różnych okoliczności, szukamy trafionego prezentu, który spełni indywidualne potrzeby pracowników.
Jednak firma zawsze składa się z zespołu ludzi o różnych zainteresowaniach, preferencjach i innej grupie wiekowej. Dla osoby dobierającej prezent, czy dla działu HR, wybór benefitu staje się problematyczny i czasochłonny, jednak współczesne rozwiązania pomogą w szybki i prosty sposób znaleźć benefit, który będzie strzałem w dziesiątkę! Dowiedz się więcej w naszym artykule i doceń cały zespół.

Czym są Karty i Kupony Podarunkowe?

Karty i kupony podarunkowe są rozwiązaniem, które coraz częściej traktowane jest jako sprawdzony prezent lub benefit pracowniczy. Karta podarunkowa w formie plastikowej, a także wirtualnej karty jest zasilona na określoną kwotę i umożliwia realizację płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych. Kupon podarunkowy działa na podobnej zasadzie i również cechuje się niezwykle szeroką siecią punktów akceptujących, jednak przyjmuje formę tradycyjną. Zależnie od preferencji obdarowywanej osoby możemy wręczyć karty podarunkowe Pluxee Prezent, wirtualne karty podarunkowe Pluxee Prezent czy kupon podarunkowy Pluxee Prezent.

Karty i Kupony Podarunkowe są coraz częściej wybieranym podarunkiem dla pracowników różnych branż. Szeroka sieć akceptacji, możliwość posiadania cyfrowej formy w dobie pandemii, dostęp do licznych zniżek, wsparcie finansowe domowego budżetu oraz płynące korzyści dla pracodawcy wpływają na stale rosnącą popularność Kart i Kuponów Podarunkowych. Jednym z bardziej istotnych motywów, dla których pracodawcy decydują się na wręczenie trafionych Kart Podarunkowych, jest zwolnienie z podatku dochodowego, jednak jak wygląda to w praktyce?

Czy karty i kupony podarunkowe zwalniają z podatku dochodowego?

I tak i nie. Wszystko zależy od kilku czynników, między innymi od źródła finansowania wybranych przez nas benefitów czy rodzaju podarunku. Aby firma została zwolniona z podatku dochodowego przy zakupie podarunków dla pracowników, powinna finansować je z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – o tym, jak otrzymać fundusze na świadczenia socjalne przeczytasz poniżej. Co więcej, rodzaj benefitu jest również istotny, gdyż z karty podarunkowej pracodawca zostanie zwolniony z podatku dochodowego, natomiast z Kuponu już nie.

Jak korzystać z ZFŚS?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest wsparciem socjalnym dla pracowników ze środków finansowych, które gromadzone są przez pracodawcę na osobnym rachunku bankowym. Fundusz jest obowiązkowy dla pracodawców, którzy na 1 stycznia każdego roku zatrudniają co najmniej 50 pracowników z przeliczeniem na pełny wymiar etatu. Fundusze pozyskiwane z ZFŚS powinny być wykorzystywane na pomoc socjalną pracowników, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej, czy w ramach wręczania świadczeń socjalnych dla wszystkich pracowników, choć w tym przypadku istotne będzie kryterium socjalne.

Do wykorzystania środków z ZFŚS należy złożyć odpowiednie oświadczenie, w którym pracodawca wypełni niezbędne dane osobowe. Wniosek należy dostarczyć w zakładzie pracy, do którego przypisana jest firma. Spis wszelkich dokumentów, które będą wymagane do przydzielenia funduszy, będą określone w wewnętrznym regulaminie zakładowego funduszu wraz z całym procesem przyznawania środków.

Korzyści dla pracownika płynące z karty lub kuponu podarunkowego

Dodatkowe świadczenia pozapłacowe są doskonałą motywacją pracowników do dalszej pracy. Wręczając im różnego rodzaju benefity, dziękujemy im za ciężką pracę i lojalność, tym samym wpływając na przyjazną atmosferę w firmie i dobre relacje między pracodawcą a pracownikami. Doceniani przez nas pracownicy są zmotywowani i zaangażowani do dalszej pracy, a ich kreatywność i zadowolenie z wykonywanych zadań zauważalnie wzrasta.

Kupony i karty podarunkowe są coraz popularniejszym rozwiązaniem, które sprawdza się zarówno jako stały element comiesięcznych dodatków, jak i okazjonalny prezent na święta, czy ważne wydarzenia organizacji. Podarowanie pracownikom Podarunkowej karty bądź kuponu sprawia, że pracownik czuje finansowe wsparcia, a możliwość przeznaczenia środków na najbardziej pożądany produkt lub usługę daje dużą swobodę wyboru.

Oczywiście, podarowanie pracownikom gotówki również jest finansowym wsparciem, jednak nie buduje employer brandingu, a pracownik nie odnosi wrażenia, że jest dla nas ważny. Karta podarunkowa lub kupon jest rodzajem spersonalizowanego prezentu, którego otrzymanie wywołuje wiele radości i zaskoczenia. Możliwość podarowania benefitu w wyjątkowym opakowaniu czy bezpośrednie przekazanie Wirtualnej Karty drogą mailową jest dodatkowym atutem.

Korzyści dla pracodawcy płynące z karty lub kuponu podarunkowego

Karta czy Kupon Podarunkowy jest benefitem, którego korzyści są obustronne. Będąc pracodawcą, chcemy wpłynąć na zadowolenie zespołu i satysfakcję pracowników z realizowanych zadań. Przekłada się to również na efektywność, chęć zaskakiwania dobrymi pomysłami, a w konsekwencji widoczne rezultaty, które przyczyniają się do osiągnięcia przez firmę sukcesu.

Pracodawcy coraz częściej wybierają Karty i Kupony Podarunkowe, które poza motywacyjną mocą, są nowoczesnym benefitem gwarantującym wygodę i komfort użytkowania. Dodatkowo proces cyfryzacji świadczeń pozapłacowych i wybór karty podarunkowej Pluxee Prezent przez dział HR pozwala zaoszczędzić pieniądze na dostawie oraz zminimalizować wszelkie formalności, co jest zdecydowaną wygodą dla pracodawcy i osoby zajmującej się kompleksową obsługą pracowników.

Jednak dla wielu pracodawców najbardziej przemawiającym argumentem za wręczeniem pracownikom karty podarunkowej Pluxee Prezent czy karty podarunkowej Pluxee Prezent, jest możliwość zwolnienia firmy z podatku dochodowego w wysokości do 1000 zł na pracownika w ciągu roku. W zestawieniu z innymi właściwościami i szerokim zastosowaniem Kart, rozwiązanie staje się idealnym benefitem w dzisiejszych czasach.

Karty i kupony podarunkowe z ZFŚS jako benefit dla pracownika – czy warto? – podsumowanie

Karty podarunkowe Pluxee Prezent czy kupon podarunkowy Pluxee Prezent jest coraz częściej wykorzystywanym benefitem w wielu firmach. To idealne rozwiązanie, które wyróżnia pracodawcę i czyni go wartościowym przełożonym, który docenia swój zespół i potrafi wpłynąć na jego motywację. To także doskonały podarunek dla pracowników, którzy mogą przeznaczyć otrzymaną Kartę, bądź Kupon na dowolny produkt czy usługę. Wręczenie tego rodzaju benefitu jest namacalnym prezentem, dlatego zdecydowanie utkwi w pamięci naszego zespołu przez długi czas. Jeżeli chcesz korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które na swój sposób przyczyniają się do osiągania lepszych wyników w firmie, z pewnością warto rozważyć opcję podarowania benefitu w postaci karty podarunkowej Pluxee Prezent, karty podarunkowej Pluxee Prezent czy kupon podarunkowy Pluxee Prezent.