Jak dbać o wellbeing? Recepta dla HR na trudne czasy

Jak dbać o wellbeing? Recepta dla HR na trudne czasy

13 Grudzień 2022

Strach, napięcie, stres i obawy wśród pracowników. To bagaż emocji nagromadzony na przestrzeni ostatnich lat. Jaki będzie rok 2023? Prognozy nie napawają optymizmem – widmo zbliżającej się recesji i niepewność związana z sytuacją na świecie obciążają psychicznie pracowników. Jak zadbać o dobrostan właśnie teraz, kiedy organizacje muszą się liczyć z ograniczeniami w budżetach HR-owych i coraz wyższymi kosztami firmowymi?

Wellbeing to pojęcie, które już na dobre zadomowiło się w świecie biznesu. Uważni pracodawcy i liderzy dostrzegają, jak duży wpływ na kondycję pracowników mają zewnętrzne wydarzenia: najpierw pandemia, a później wojna w Ukrainie i zmienna sytuacja geopolityczna i gospodarcza. To wszystko sprawia, że dzisiaj zaczyna nam brakować poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Na aspekt ten zwrócili uwagę uczestnicy najnowszego webinaru HR on Air. Gośćmi Jakuba Sito byli: Małgorzata Ohme, psycholożka i psychoterapeutka, współzałożycielka i współwłaścicielka Mindgram, a także Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Nowy krajobraz rynkowy

Czym wyróżnia się obecna rzeczywistość? Jak podkreśla Andrzej Kubisiak, znaleźliśmy się w otoczeniu makroekonomicznym, którego nie znaliśmy od co najmniej dekady. To moment swego rodzaju przesilenia. Mimo że do tej pory mieliśmy do czynienia z rynkiem pracownika, wkraczamy dzisiaj w trudny czas globalnego spowolnienia gospodarczego, co sprawia, że pierwszy kwartał 2023 r. będzie dla firm bardzo dużym wyzwaniem. Inflacja dotyka nie tylko konsumentów, ale też przedsiębiorców, którzy muszą liczyć się z rosnącymi kosztami, wysokimi cenami energii, surowców... Rodzi to duży niepokój. Jak podkreślają eksperci, jako społeczeństwo tkwimy w permanentnym kryzysie i poczuciu zagrożenia. Rzeczywistość stale nas zaskakuje i nieustannie musimy się adaptować do nowych sytuacji.

Alarmujące statystyki

Prognozy dotyczące zdrowia psychicznego również nie napawają optymizmem – z danych WHO wynika, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną chorobą. Już teraz widoczny jest wpływ wydarzeń ostatnich lat na kondycję przedstawicieli różnych pokoleń. Dlatego troska o dobrostan pracowników powinna być jednym z priorytetów każdej odpowiedzialnej i świadomej organizacji.

Firmowy wellbeing – recepta dla HR i liderów

Jak zauważa Małgorzata Ohme, wellbeing to poczucie komfortu, spełniania i szczęścia. Wyróżnia się kilka filarów dobrostanu: fizyczny, psychiczny, społeczny, zawodowy i finansowy. Jak zatem firma może wzmacniać te obszary i na jakie rozwiązania postawić w czasach, kiedy konieczne stają się cięcia kosztów i ograniczanie budżetów na nowe projekty HR-owe? Jak pomóc coraz bardziej zestresowanym pracownikom?

Niezależnie od indywidualnej sytuacji każdego przedsiębiorstwa, na wellbeingowej „recepcie” warto uwzględnić następujące punkty:

  1. Transparentna komunikacja

Pracownicy mają prawo wiedzieć, jak wygląda sytuacja organizacji. Ważne, żeby nie przestraszyć ich komunikatami. Zadbajmy o to, by poczuli się zaopiekowani i potraktowani z szacunkiem i uważnością. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na podwyżki, rozmawiajmy o tym szczerze, zamiast unikać tematu lub składać obietnice bez pokrycia. Zastanówmy się nad innymi rozwiązaniami, które mogłyby wesprzeć wellbeing finansowy zatrudnionych. Dobrym przykładem są tutaj świadczenia pozapłacowe, jak np. dofinansowanie posiłków pracowniczych, pozwalające zaoszczędzić w domowym budżecie pracownika, a firmie przynieść wymierne udogodnienia podatkowe. Warto także zadbać o edukację finansową wśród zatrudnionych.

  1. Poznanie potrzeb pracowników

Zanim zaproponujemy pracownikom benefity czy aktywności realizujące ideę wellbeingu, ustalmy, jakie są realne potrzeby i oczekiwania. W ten sposób zadbamy o efektywność działań i satysfakcję uczestników. W dobie kryzysu nietrafione, niespełniające wymagań świadczenia tylko pogłębią frustrację. Tak istotne jest więc, aby dobrze przeanalizować różne scenariusze i poszukać optymalnych rozwiązań. Mogą one dotyczyć wsparcia m.in. w zakresie odpoczynku i work-life balance, np. poprzez uelastycznienie grafiku pracy, wprowadzenie pracy zdalnej etc.

  1. Różnorodność rozwiązań

Warto pamiętać, że wellbeing to nie tylko konsultacje z psychologiem. To całe spektrum różnych czynności, które są związane z rozwojem i zdrowiem psychicznym. Strategia wellbeingowa powinna być wszechstronna, tak by pracownicy mogli wybrać najbardziej korzystne dla nich rozwiązania. Warto postawić również na profilaktykę i regularne działania budujące świadomość na temat zdrowia mentalnego, nie tylko za pomocą różnych form komunikacji i edukacji (np. warsztaty czy webinary dla pracowników), ale dbając też o codzienną higienę pracy i szczery dialog na temat potrzeb.

  1. Dobra atmosfera i relacje

Ludzka twarz organizacji, empatyczni i odpowiedzialni liderzy, kultura organizacji bazująca na zaufaniu i docenianiu, szczera komunikacja z pracownikami na temat tego, co ich motywuje, a co działa demobilizująco, otwartość na rozmowę o samopoczuciu – to elementy, które również pomagają zatroszczyć się o wellbeing, a nie wymagają środków finansowych.

Zarówno badania rynkowe, jak i obserwacje pracodawców i pracowników pokazują, że inwestycja w wellbeing przynosi zyski w postaci wyższej odporności, produktywności i lojalności. Warto więc podążać w tym kierunku, pielęgnując uważność, budując kulturę organizacji i pracując na co dzień nad relacjami firmowymi.